ХОРВАТІЯ
1. КРАЇНА
Республіка Хорватія (скрочено "Хорватія" — Hrvatska) є молодою (Сабор Хорватії проголосив її утворення 30 травня 1990 р.) незалежною південноєвропейською країною з територією 56 610 км2 (включаючи морські акваторії, межа яких вказана на карті пунктиром — 87 677 км2) і населенням 4,8 млн. ч. (1993 р.), лише половина якого мешкає у містах. Більшість — хорвати (78,1%), але й сербів є чимало (12,6%). Інші меншини (угорці, італійці, муслімани) не сягають 1%. Офіційна мова — хорватська. Домінує католицька церква, хоч значна частина населення відносить себе до православної віри.
Адміністративно Хорватія поділяється на 20 жупаній та місто Загреб. За устроєм — президентсько-парламентська демократична республіка. На чолі країни — обраний на загальних виборах президент, Законодавча влада належить двохпалатному парламенту (Сабору), судова — Конституційному суду, Верховному та іншим судам.
Хорватія є індустріально-аграрною країною з приблизно рівномірним розвитком обох секторів (їх частка у ВНП складає 37% і 11,5% відповідно). Експортує машини і промислове обладнання, алюміній, продукти легкої і переробної промисловості. Адріатичне узбережжя є відомим в Європі туристично-курортним регіоном. Грошова одиниця — хорватська куна.(1 куна = 100 ліп).
2. МИНУЛЕ І СУЧАСНЕ СИСТЕМИ ОСВІТИ
Обов'язкове навчання охоплює вік 6-14 років і відбувається в "основних школах", програма яких розрахована на 8 років. Заключний рівень середньої освіти можна отримати у загальноосвітніх та професійних школах.
Основним закладом середньої освіти є гімназія з програмою на 4 роки і наданням по її закінченню атесата зрілості (MATURA). Кілька спецгімназій входять в мережу міжнародного бакалаврату і видають це посвідчення. Навчання у гімназіях диференційоване і вони поділяються на загальноосвітні, мовні, класичні і природничо-наукові.
Профшколи з такою ж тривалістю навчання у разі успіху присуджують матуру та професійне посвідчення. Вони мають і коротші цикли на 3 роки без присудження матури. Ремісничо-мистецькі школи — UMJETNICKA SKOLA (ART SCHOOL) — після 4 років навчання надають лише професійний сертифікат, який відкриває доступ за профілем в університети через подолання фахових конкурсних екзаменів.
На майбутнє заплановане істотне реформування.системи закладів середньої освіти.
Система вищої освіти Хорватії включає державні і приватні університети, політехніки та вищі школи. Заклади отримали високу автономію. Університети в своїй структурі мають факультети, академії мистецтв і вищі школи. Після 4-6 річного навчання вони видають дипломи про вищу освіту, які забезпечують право на роботу чи на продовження навчання на магістерському рівні. Навчання на ньому триває 1-2 роки й закінчується захистом магістерських тез. Диплом магістра відкриває доступ до третього рівня вищої освіти — докторантури.
Політехнічні інститути можуть надавати 2-річні спеціалізовані програми, але основним їх завданням є формування за 4 роки професіоналів з інженерії, технологій, прикладних мистецтв. Володарі диплома політехніки не можуть продовужвати навчання в університетах.
Вчителів для основної школи вчать в університетських вищих школах 2 роки, вчителів закладів середньої освіти — 4 роки з наданням "кандидатського диплома". Для роботи викладачем у ВЗО необхідно мати диплом магістра, а для зайняття вищих викладацьких посад — диплом доктора (для повного професорства — хабілітацію).
© Copyright "Міжнародна освіта", 1998.